• „Let’ s talk! Dobra komunikacja to podstawa sukcesu.”

• 03.11.2023 18:46
          • W dniach od 19 do 29.10.2023 r. 22 uczniów klas siódmych oraz trzech nauczycieli, w ramach programu Erasmus Plus wzięło udział w mobilności grupowej uczniów „Let’ s talk! Dobra komunikacja to podstawa sukcesu.” Szkołą goszczącą była Scuola Secondaria di 1 Grado „Fucini-Roncallia” w Gragnano we Włoszech. Było to ogromne przedsięwzięcie i wyzwanie dla naszych uczniów, którego głównym celem było zwiększenie świadomości kulturowej, nawiązanie dialogu międzykulturowego oraz nawiązanie relacji z uczniami z Włoch.
            Po długiej podróży, która trwała 27 godzin zaczęliśmy wspaniałą podróż z kulturą włoską. Szkoła partnerska przyjęła nas bardzo serdecznie. Na powitanie przygotowali włoskie słodkości oraz prezentację włoskiego tańca ludowego"Tarantella".
            W trakcie projektu uczniowie wzięli udział w integracji, podczas której zapoznali się z personelem szkoły, budynkiem i salami lekcyjnymi. Kolejnym etapem był udział w warsztatach dotyczących praw człowieka metodą „World Café” oraz w warsztatach „Teatr forum” dotyczących przemocy.
            Poza zajęciami w szkole, uczniowie zwiedzili wiele pięknych miejsc takich jak Castellammare di Stabia, gdzie nocowali, Monte Faito, Neapol, Sorrento oraz Pompeje.
            Na pożegnanie włoscy koledzy zaśpiewali dla nas piosenkę "A citta e Pulcinella", a my zatańczyliśmy Poloneza.
            Serdecznie dziękujemy naszemu opiekunowi Ferdinando Di Ruocco (Active Youth For Europe), opiekunowi Vincenzo Junior Parmendola (Active Youth For Europe), Dyrektorowi Scuola Secondaria di 1 Grado „Fucini-Roncallia” w Gragnano Fiorenzo Garglulo oraz dzieciom, nauczycielom i pracownikom hotelu za wspaniałą opiekę, świetne warsztaty, ogromne doświadczenie, możliwość poznania włoskiej kultury, gościnę, współpracę, otwartość, cierpliwość i życzliwość oraz pyszne jedzenie.

• Malta

• 03.11.2023 18:48
          • W dniach od 13 do 26 lipca 2023 r. 8 nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wzięło udział w Projekcie Erasmus +, który odbywał się na Malcie. W październiku uczestnikami będzie 22 uczniów. Projekt został przygotowany w odpowiedzi na rosnącą potrzebę odbudowania relacji rówieśniczych wśród uczniów naszej szkoły.
            Miesiące pandemii spowodowały rozpad wielu znajomości i przyjaźni. Uczniowie zamknięci w domach, zamknęli się w swoich małych światach. W związku z przedłużającym się nauczaniem zdalnym, podstawowym narzędziem komunikacji stał się Internet. Bardzo szybko rozmowę, nawet przez komunikatory, zastąpiła rozmowa obrazkami i filmikami.
            Pozbawiona prawdziwych emocji, obserwacji reakcji rozmówcy i pozwalająca na kreowanie swojego wizerunku czasem zupełnie odmiennego od tego w prawdziwym życiu. To wszystko doprowadziło do upośledzenia relacji, dlatego postawiliśmy sobie za cel, aby nauczyciele zdobyli wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji poprzez uczestnictwo w kursach, a uczniowie zdobyli doświadczenia międzykulturowe przez współpracę z rówieśnikami z Włoch.

Rezultatem dla nauczycieli było zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących prowadzenia mediacji i negocjacji, nowych metod nauczania i wykorzystania gier i symulacji w nauczaniu. Wiedza i narzędzia zostaną wykorzystane w codziennej pracy z uczniami, mającej na celu realizację potrzeb uczniów w zakresie odbudowania relacji rówieśniczych i stworzenia dla nich bezpiecznej przestrzeni, przyjaznej do nauki. Dodatkowo nauczyciele zwiększyli znajomość języka angielskiego.
            Rezultatem dla uczniów będzie wzrost otwartości, tolerancji, przypomnienie znaczenia komunikacji i relacji międzyludzkich, prowadzonych "na żywo", a nie online, za pomocą obrazków.
            To, w połączeniu z działaniami nauczycieli pozwoli nam stworzyć szkołę, której absolwentami będą młodzi ludzie otwarci na świat, wrażliwi na drugiego człowieka, świadomi różnorodności i znający swoją wartość.