• Prawa dziecka

        • 20  listopada w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dokumentem opisującym prawa dzieci jest ratyfikowana w Polsce w 1991 roku „Konwencja o prawach dziecka” przyjęta dwa lata wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Na mocy tego dokumentu niezależnie od  koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, dzieciom na całym świecie przysługują TAKIE SAME PRAWA. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecieTo organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci, zaangażowana w zapewnienie szczególnej ochrony najbardziej poszkodowanym dzieciom - ofiarom wojen, katastrof, skrajnego ubóstwa, wszelkich form przemocy i wykorzystywania oraz dzieciom z niepełnosprawnością. UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej,  bo uważa, że każde dziecko ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

          Konwencja o prawach dziecka to międzynarodowa umowa opisująca prawa dziecka. Państwa, które ją podpisały, muszą przestrzegać zawartych w niej praw

          Prawa dziecka:

          1) Prawo do życia i rozwoju – oznacza, że nikogo nie wolno pozbawiać życia, a dorośli muszą stworzyć Ci warunki do prawidłowego rozwoju.

          2) Prawo do życia bez przemocy i poniżania – oznacza, że masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem. Nikt nie ma prawa Cię prześladować i bić.

          3) Prawo do wychowania w rodzinie – oznacza, że możesz mieszkać ze swoimi rodzicami, chyba że nie jest to dla Ciebie dobre (np. jesteś krzywdzony). Jeśli Twoi rodzice mieszkają osobno, masz prawo utrzymywać kontakt z każdym z nich.

          4) Prawo do godziwych warunków socjalnych – oznacza, że masz prawo do życia w warunkach zapewniających Ci właściwy rozwój fizyczny i psychiczny. Główną odpowiedzialność za to ponoszą Twoi rodzice, ale jeśli Wasza rodzina jest uboga lub znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, możesz otrzymywać pomoc i wsparcie od państwa. Poza tym, państwo powinno zapewnić Ci dostęp do jak najlepszej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia chorób i rehabilitacji zdrowotnej.

          5) Prawo do wyrażania własnych poglądów – oznacza, że możesz wypowiadać swoje zdanie w sprawach dotyczących Ciebie, a dorośli powinni go wysłuchać i wziąć pod uwagę. Masz także prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania, a Twoi rodzice powinni pomóc Ci wybrać najlepszą drogę rozwoju.

          6) Prawo do edukacji - oznacza, że masz prawo do nauki, która powinna sprzyjać rozwojowi Twojej osobowości, zdolności i umiejętności.

          7) Prawo do tożsamości – oznacza, że państwo powinno respektować Twoje prawo do tożsamości, czyli m.in: imienia, nazwiska, obywatelstwa i powiązań rodzinnych.

          8) Prawo do informacji – oznacza, że masz prawo do uzyskiwania informacji z różnych źródeł.

          9) Prawo do prywatności – oznacza, że nikt nie może ingerować w Twoją prywatność, chyba że robi to ze względu na Twoje dobro. Obejmuje ono również  tajemnicę korespondencji.

          10) Prawo do odpoczynku – zapewnia Ci możliwość wypoczynku i czasu wolnego oraz uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny
      • tel. - 71 310-23-58
      • ul. Kownackiego 3 55-120 Oborniki Śląskie Poland
      • Sektetariat czynny jest codziennie w godzinach 7.00 - 15.00.
    • Logowanie

  • Przekaż swój 1 % podatku na

    Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w naszej szkole 

    KRS:  0000502983

    Cel szczegółowy:  TPD Oddział M/G w Obornikach Śląskich dla koła TPD przy SP nr 1