Piątek 14 kwietnia był dla uczniów naszej szkoły przepełniony wspaniałymi wydarzeniami. Rozpoczęliśmy od wspólnej podróży autokarem do Warszawy. Tym razem była to okazja do integracji uczniów z klasy trzecich, czwartych, piątych, szóstych i ósmych. Przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od spaceru w sercu Starego Miasta, gdzie pan wicedyrektor Robert Koszel opowiedział uczniom o zabytkach Starego Miasta. Uczniowie mieli okazję pospacerować po tętniących życiem uliczkach wybrukowanych kostką z średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy, gdzie uczestniczyliśmy w Kongresie Pamięci Narodowej. Wspaniałej inicjatywie, która połączyła tradycję z nowoczesnością. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, skierowane do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z historią.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od rekonstrukcji historycznych ustawionych przed Stadionem. Była to doskonała okazja do obejrzenia z bliska pojazdów i samolotów z minionej epoki. Następnie starsi uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu, warsztatach „Drużyna Inki” prowadzone przez Biuro Przystanków Historia. Były to zajęcia, podczas których uczestnicy poznają historię sanitariuszki „Inki” – Danuty Siedzikówny i jej rodziny. Historyczny wstęp wprowadził nas do szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, po którym każdy uczestnik otrzymał podręczną apteczkę. Należy wspomnieć, że historia Inki przywołała współczesne problemy młodzieży, tj. obojętności na hejt i przemoc wśród młodych ludzi.
Najmłodsi uczestnicy Kongresu Pamięci Narodowej poznali historię „Misia Wojtka”, którą zaprezentowano w formie spektaklu teatralnego. Niedźwiedź Wojtek był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Przygarnięty jako mały niedźwiadek przeszedł z armią polską cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt aż do Włoch, gdzie brał czynny udział w walce.
Wychodząc z założenia, że najlepiej uczymy się poprzez zabawę i odkrywanie niewątpliwą atrakcją dla młodzieży była Strefa Nowych Technologii, czyli otwarta strefa z grami w stylu point and click, które można obsługiwać w technologii Virtual Reality. Młodzi adepci historii oraz miłośnicy wirtualnej rozrywki mieli możliwość zagrać w „Grę Szyfrów”, składającą się z czterech misji. Rozgrywka przybliżyła przebieg wojny polsko-bolszewickiej, a także działania polskiej kryptologii, która przeważyła o naszym zwycięstwie oraz uchroniła Europę przed zalewem bolszewickiej rewolucji. Zaprezentowano także aplikację „Szybowcowa 87”, która za pomocą gogli VR, pozwala odkryć mieszkanie, będące jednocześnie konspiracyjną drukarnią z lat 80.
Edukatorzy IPN wprowadzili również w Edukacyjną Podróż Historyczną poprzez 5 stref ze stanowiskami multimedialnymi, które oferowały młodym uczestnikom gry, quizy i wiele innych aktywności. Były to: Strefa „Walka o niepodległość i granice”, Strefa „II RP”, Strefa „II wojna światowa”, Strefa „Powojenny opór antykomunistyczny”, Strefa „Solidarność (do 1989 r.)”.
Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia komiksów, rekonstrukcjach, weszli w rolę archeologa poszukiwacza, uczestniczyli w tworzeniu nieśmiertelników i w quizach. Otrzymaliśmy wspaniałą opiekę pracowników IPN oraz wiele upominków.
Serdecznie dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej we Wrocławiu za to, że umożliwił nam uczestnictwo w tak wspaniałym wydarzeniu. Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Iwanieckiej, Pani Katarzyny Fakowskiej i Pana Marka Gadowicza.
Dziękujemy naszym uczniom za wspaniałą postawę, rodzicom za zainteresowanie wydarzeniem, a opiekunom za opiekę.
Blanka Jakubowska, Monika Wieczorek, Alina Wójtowicz, Robert Koszel